Якщо ви хочете, щоб ваші знайомі та друзі, колеги та партнери знайшли ваш номер телефону на нашому сайті, будь-ласка, заповніть нижче приведену форму. Ви можете додати у нашу базу будь-який свій номер телефону (мобільний, домашній, офісний).
Редакція сайту Лучеськ.com.ua не несе відповідальності за надану вами інформацію.
Дякуємо! Ваші дані будуть додані до телефонного довідника після перевірки модератором.
«Газпром» послав Україну в Європу
«Газпром» оголосив нові ціни на газ для Європи: до кінця 2008 року його середня вартість може перевищити $400 за тис. кубометрів. Експерти не виключають, що таку ж ціну «Газпром виставить і Україні з Білорусією. Європа вимушена буде виступити на стороні «Газпрому».
Середня експортна ціна російського газу для європейських споживачів вже в 2008 році складе $401—402 за тис. кубометрів. При цьому «Газпром» планує поставити більше 163 млрд кубометрів природного газу в країни далекого зарубіжжя і 50 млрд кубометрів до СНД та країн балтії. Такі цифри озвучив заступник голови правління газової монополії Олександр Медведев в середу.
Спочатку «Газпром» в своїх прогнозах на 2008 рік закладав ціну в $310.
Проте, експерти рахують названу ціну цілком розумної. «По прогнозах «Газпрому», вартість газу виросте на 47% по відношенню до 2007 року, а ціна на нафту марки Brent виросла за пів року вже на 45%, — як повідомляє начальник відділу фундаментального аналізу фінансової корпорації «Відкриття» Наталія Мільчакова. — Як правило, природний газ дешевше за нафту при перерахунку в нафтовий еквівалент, тому і темпи його зростання відстають від темпів зростання нафтових цін. Об'єктивно експортні ціни на газ повинні підтягатися за ринковою ціною нафти».
Примітно, що, по прогнозах експерта, і для України природний газ врешті-решт поставлятиметься за середньоєвропейською ціною і коштуватиме $400 за тис. кубометрів, а не $179, як зараз.
Проте якщо переважна більшість країн Європи зможуть справитися з новими цінами за рахунок своєї розвиненої економіки, то найближчі сусіди — Україна і Білорусія — до цього не готові.
І тут у Росії, на думку політологів, з'являються додаткові важелі тиску. «Перехід на європейську модель оплати газу означає, що ціни переглядатимуться кожного кварталу, крім того, визначатися вони будуть не окремим договором, а виходячи з показників світових бірж, — пояснює експерт Центру політичної кон'юнктури Дмитро Абзалов. — На практиці це означає, що ні Україна, ні Білорусія вже не зможуть собі вимагати якихось пільгових умов, не даючи нічого взамен. Тим більше що Европа їх вже не підтримає». За словами експерта, тепер Росія торгуватиметься за надання пільгових умов постачань енергоресурсів. «Від країн Прибалтики може зажадатися дотримання прав російськомовних общин, у випадку з Білорусією вимогою з боку Росії може стати присутність наших інвесторів в економіці цієї країни, з Україною таким шляхом може бути вирішена проблема Чорноморського флоту і вступу в НАТО», — говорить політолог.
За словами політолога, «Газпром» вибрав дуже вдалий час для підвищення цін. «Це сильний крок, оскільки на фоні заявленого підвищення цін на газ країнами Середньої Азії Россия може на цілком легітимних підставах підвищувати власні ціни, — пояснює Абзалов. — Це принесе нашій країні значні політичні і економічні дивіденди». Побічно допомогти «Газпрому» в досягненні європейських цілей можуть ті, що почастішали останнім часом в Європі акції соціального протесту, викликані зростанням цін на енергоносії. Наприклад, це масові страйки «далекобійників» в Португалії, Іспанії і Франції, і страйку працівників риболовецької галузі, що стали вже регулярними протести транспортників. «Все це завдає значного іміджевого збитку країнам Європи, наприклад, вже опосередковано позначилося на популярності Николя Саркозі», — нагадує Абзалов.
У зв'язку із зростанням цін на енергоресурси і їх браком Европа, на думку експерта, постарається форсувати реалізацію газотранспортних проектів, насамперед — «Nord Stream» і «South Stream», що, природно, на користь «Газпрому». «Економічні і соціальні чинники переважать політичні, і Євросоюз буде вимушений домовлятися з Росією, яка, до речі, окрім «зеленого світла» для своїх проектів може отримати і ще які-небудь преференції», — резюмує політолог.
За матеріалами: газета.Ру