Якщо ви хочете, щоб ваші знайомі та друзі, колеги та партнери знайшли ваш номер телефону на нашому сайті, будь-ласка, заповніть нижче приведену форму. Ви можете додати у нашу базу будь-який свій номер телефону (мобільний, домашній, офісний).
Редакція сайту Лучеськ.com.ua не несе відповідальності за надану вами інформацію.
Дякуємо! Ваші дані будуть додані до телефонного довідника після перевірки модератором.
«Лучеськ Великий»
Луцьк належить до найдавніших міст України. Дивовижний ландшафт, планування і забудова історичної частини зробили Луцьк видатною пам'яткою містобудування. Існує ще й підземний Луцьк - ціле місто під містом - на рівні 4 поверхів униз та протяжністю десятки кілометрів. Унікальною є й історія древнього граду. Луцьк, як ні одне з міст України, уособлює в собі всю її історію: від князя Олега до великої Лесі Українки.
Датою заснування Луцька вважається перша письмова згадка про нього в Іпатіївському літописі 1085 року. Однак, історичні джерела свідчать, що християнство прийшло сюди раніше ніж у Київ, - з Моравського князівства, а тому, найімовірніше, місто виникло в VIII столітті.
Вже в ХІІІ столітті Луцьк називають Лучеськом Великим. Ця велич вабить багатьох, в тому числі й католицькі ордени. Домініканці, єзуїти, шарітки, бригітки, кармеліти - їх оселяється тут велика кількість, через що місто нарекли вдруге - "маленький Рим Сходу".
1340 року Луцьк отримує статус столиці Галицько-Волинського князівства. В цьому ж часі зводиться резиденція князя Любарта - Луцький замок. Це одна з небагатьох давніх споруд готичного стилю, які збереглися в Україні. Замок має три вежі: В'їздну, Владичу і Стирову. В середині замку розташовувався кафедральний собор Іоанна Богослова - храм класичного візантійського стилю. У XV столітті в ньому висвячували московських єпископів. З амвону церкви виголошував свої палкі проповіді Петро Могила. Розкопки давнього храму в середині 80-х років ХХ століття виявили за апсидою церкви поховання титулованих осіб, зокрема - князя Ізяслава Інгваровича, який загинув під час битви на річці Калка. Історики припускають, що саме тут був похований і Великий князь Любарт.
1388 року починається доба князя Вітовта. Луцьк він обирає другою після Вільно своєю резиденцією і місто, практично, стає столицею Литовського князівства. Разом з Вітовтом до Луцька приїздять вірмени. Вони були чудовими будівничими - майже усі кам'яні споруди Луцька, Львова, Кам'янця-Подільського зведені саме вірменами. Тогочасний Луцьк - місто напрочуд інтернаціональне. У мирі і злагоді тут мешкали українці, росіяни, поляки, євреї, караїми. Кожна громада мала свою святиню (церкву, синагогу, кірху, кенасу), систему податей та особливі архітектуру і планування кварталів.
1429 року до Луцька з'їжджаються наймогутніші монархи Європи з тим, аби обговорити проблеми захисту Європи від османських завойовників. Після з'їзду коронованих осіб Луцьк з'являється на європейських картах і отримує Магдебурзьке право. Воно дало поштовх утвердженню самоврядування та розквіту ремесел і торгівлі. Місто зосереджує на своїй території міжнародні торгові шляхи, які з'єднали Схід і Захід. Луцьк активно розвивається і розбудовується. Протягом XIV-XVI століть це - політичний, військовий, адміністративний центр усієї України-Русі. Звідси поширювалась культура на решту русинських земель, зокрема - Волинське право і Волинський статут. Тодішній Луцьк у колі інтересів не лише Великого Литовського князівства, а й могутніх Російської та Австро-Угорської імперій. Тут свою резиденцію влаштовує і польський королівський канцлер Альбрехт Радзівіл.
У XVII столітті, під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, Луцьк був зруйнований майже дощенту і йому більше не судилося досягти того розквіту, який вирізняв місто впродовж XV-XVI століть. Пізніше Луцьк було приєднано до Російської імперії і він став центром провінційної губернії, яку новації і зміни оминали стороною.
Після Жовтневого перевороту 1917 року місто знову відходить до Польщі і лише після другої світової війни - до України. За всю свою багатовікову історію до 1939 року Луцьк лише один рік - з 1918 по 1919 - належав Україні. Зважаючи на архітектуру і планування місто важко назвати суто українським. Польським його також не назвеш - ландшафтне планування дуже вже нагадує древньоруські поселення міщан. Для російського зразка містобудування тут, однак, забагато українського колориту, а від єврейського минулого залишилась сама тільки синагога. Але цим і визначний Луцьк, бо в ландшафті і архітектурі уособив , як ні одне з міст України, всю її історію - від князів Олега, Любарта, Вітовта, королівських канцлерів, єврейських рабинів, італійських, польських, російських архітекторів, вірменських будівничих, українських козаків і митрополитів, - до славетної Лесі Українки, яка оспівала цей край і зробила його навічно українським.