Якщо ви хочете, щоб ваші знайомі та друзі, колеги та партнери знайшли ваш номер телефону на нашому сайті, будь-ласка, заповніть нижче приведену форму. Ви можете додати у нашу базу будь-який свій номер телефону (мобільний, домашній, офісний).
Редакція сайту Лучеськ.com.ua не несе відповідальності за надану вами інформацію.
Дякуємо! Ваші дані будуть додані до телефонного довідника після перевірки модератором.
Волинь. Історія України. (10 серія з 10) Volyn. History of Ukraine.
25 червня 1941 року німецькі війська захопили Луцьк.
23 червня перед відступом радянські війська розстріляли в’язнів луцької тюрми. Відомі лише німецькі дані у цій справі. В них ідеться про розстріл 1 000 – 1 200 українців у луцькій в’язниці, близько 200 чоловік у Рудках та Комарному, а також про 30 українців убитих у Бережанах.
На окупованій німцями території, почали діяти озброєні загони Української Повстанської Армії. Саме Волинь стала основним місцем бойових дій УПА. Водночас формувалися і партизанські загони, які підпорядковувались Червоній Армії, зокрема з’єднання Сидора Ковпака.
У Великобританії еміграційний польський уряд намагався створити військові і політичні умови для відновлення польської влади на Галичині, Поліссі, Холмщині і Волині. До 1939 року ці землі входили до складу Польщі, а у вересні 1939 року за пактом Молотова-Ріббентропа їх приєднали до Радянського Союзу, однак серед мешканців цих областей залишилося чимало поляків.
23 лютого 1943 року після розгрому німецько-фашистських військ під Сталінградом уряд Польщі оприлюднив заяву, де засуджував приєднання західноукраїнських і західнобілоруських територій до України і Білорусії. Польський уряд створив на Волині загони Армії Крайової.
Таким чином у волинських лісах одночасно діяли червоні партизани, Армія Крайова та різні сил УПА – загони Тараса Бульби-Боровця, бандерівці і мельниківці.
За деякий час відносини між червоними партизанами та бійцями УПА були майже союзницькими. Українські патріоти навіть ставали провідниками для загонів Ковпака під час його походу до Карпат. Та згодом вказівки з Москви і непримиримість українців у питанні незалежності призвели до розриву відносин.
Загибель генерала Ватутіна 29 лютого 1944 року у випадковій перестрілці з повстанцями поблизу Милятина Острозького району стала початком відкритої боротьби Червоної Армії з УПА.
Непримиримим ворогом УПА стає і Армія Крайова. Одна з причин ворожнечі полягала у виданому генеральним штабом УПА декреті про земельну реформу, яка передавала всі землі польських колоністів у власність українських селян.
Ще у квітні 1943 року бандерівці поставили питання про звільнення контрольованої повстанцями території від польського населення, «яке повсюдно шкодить українській справі провокаційною діяльністю». Все це створило умови, за яких будь-який побутовий конфлікт переростав у криваву збройну сутичку.
12 липня 1943 року з Білина, де базувалась 27 дивізія Армії Крайової, до села Писарева Воля вирушив польський загін. Попереду йшли дві танкетки, вгорі кружляв літак і обстрілював село з кулеметів. Почалась пожежа. Мешканці втікали до лісу, а поляки, увірвавшись до села, пограбували і вщент спалили його. Після Писаревої Волі вони сп алили села Дубники, Коти, Вирів, Пузів, Стинжаричи та інші.
У відповідь загони УПА і українські селяни починають знищувати поляків. Почалась чи не найтрагічніша сторінка українсько-польської історії «Волинська різня».
Протягом липня 1943 року від рук волинян загинуло близько 20 000 поляків. Лише 11-12 липня загинуло 12 000 чоловік. За деякими даними, які важко зараз перевірити, українці здійснили: 110 нападів на польські села, в кожному з яких загинуло від 50 до 100 поляків, 25 нападів, в яких загинуло до 200 поляків у кожному, і 15 нападів, в яких загинуло до 300 чоловік у кожному.
Все це відбувалось на окупованій німцями території і задовольняло загарбників. Рейхсканцлер України Еріх Кох заявляв: «Хочу, щоб поляк при зустрічі вбивав українців, а українець вбивав поляка. Якщо по дорозі вб’ють ще й єврея, буде те, чого я хочу».
Та були на Волині і райони цілком звільнені від окупантів. У відбитих у ворога селах Волинської та Рівненської областей від річки Прип’ять на Сході, і до річки Горинь на Заході, загони УПА у травні 1943 року проголосили Народну Республіку, а місто Колки її столицею. Була встановлена цивільно-військова влада. Цивільне управління здійснювали районна і сільська управи, заходами політичної влади керував Юрій Шевченко на прізвисько Моряк. Були налагодженні господарські структури: діяли млини, хлібопекарня, дві їдальні, дві лазні, молочарня, готель. У місцевому храмі проводили службу українською мовою. Було відновлено роботу місцевої електростанції, світло від якої подавали до лікарень, школи і друкарні. Неймовірно, але Колківська Республіка проіснувала 5 місяців, і лише у жовтні 1943 року її знищила німецька армія за підтримки танків, авіації та артилерії.
Всередині травня відділи УПА заблокували більшовицькі партизанські загони в чорному лісі, фронтом 50 км завдовжки, у вирішальному бою 1 червня 1944 року угруповання червоних партизан було практично знищено.
Навесні УПА створила фронт на північно-західному польському кордоні, на відрізку Любачів – Рава-Руська – Груб’єшув проти підрозділів Армії Крайової, котрі наступали.
9 липня 1944 року почались бої з німцями, які силами двох дивізій намагались знищити республіки УПА в Долинщині і Скільщині, та зазнавши тяжких втрат німці до 16 липня залишили гори.
Після війни кордон з Польщею пройшов по річці Західний Буг. Холмщина ввійшла до складу Польщі і загони УПА були розділені кордоном на дві частини. Опір радянській владі не припинявся, але у 50-х роках залишки повстанської армії таємно вирушили через Чехословаччину на Захід. А останній бій УПА з підрозділами радянської міліції датують 1961 роком.