Хоча ім’я цього чоловіка не називають, та, за думкою журналістів «Time», саме він винний у світовій фінансовій кризі — безтурботний каліфорнієць з міста Стоктон, що у 2003 році придбав будинок ціною у 250 тисяч доларів, але через три роки втратив роботу та можливість сплачувати кредит.
Компанія Countrywide надала йому іпотеку без жодних попередніх виплат — констатує американський аналітик Дуглас Макінтайр. За думкою Макінтайра, саме іпотечна схема, що її було розроблено фінансовими спеціалістами з Wall Street, стала причиною масових невиплат по кредитах: орієнтована на позичальників, що мають неблагополучну кредитну історію, ця схема не вимагала не тільки попередніх платежів, а навіть надання даних про доходи позичальника.
Реалізація цієї збиткової схеми розпочалося у 2003 році, та її згубність виявилася лише у 2006-2007 роках: схема передбачала три роки пільгових виплат, а тоді загальне підняття виплат співпало з черговою хвилею безробіття й спричинило масові неплатежі та виселення збанкрутілих громадян з будинків.
Ще гіршим за цих умов виявилося те, що під заставу наданих кредитів були створені численні деривати - вторинні цінні папери, що одержали вищий рейтинг надійності, ніж могли справді забезпечити. 2007 рік, що приніс масове банкрутство позичальників, став піком падіння вартості цих цінних паперів, що й спровокувало початок кредитної кризи.
…Кажуть, у той самий день, як американець із Стоктона оголосив себе банкротом, трішечки впали у ціні всі сусідні будинки. Далі ж було таке: спочатку відмовився платити кредит ще один кредитор з цього ж іпотечного пулу, потім інший, а тоді почалася справжня лавина – ціла низка неплатежів звалила ринок американської нерухомості й потягла із собою у прірву всю світову економіку.
Отож, "Телеграф" знайшов винного!