Якщо ви хочете, щоб ваші знайомі та друзі, колеги та партнери знайшли ваш номер телефону на нашому сайті, будь-ласка, заповніть нижче приведену форму. Ви можете додати у нашу базу будь-який свій номер телефону (мобільний, домашній, офісний).
Редакція сайту Лучеськ.com.ua не несе відповідальності за надану вами інформацію.
Дякуємо! Ваші дані будуть додані до телефонного довідника після перевірки модератором.
Волинь. Історія України. (4 серія з 10) Volyn. History of Ukraine.
Після смерті Свидригайла Луцьк вже не мав власних князів. З того часу в місті правили волинські намісники, а з 1475 року – маршалки волинської землі, якими призначали тільки українці.
Луцьк занепадає.
Причина передусім полягала в татарських набігах. Навесні 1453 року татари зруйнували частину міста і забрали в Єсир кілька тисяч осіб. У 1491 році татари і пожежа майже повністю знищили місто.
З цієї причини в 1497 році литовський князь Олександр вдруге надав Луцьку Магдебурзьке право. Грамота, написана латиною, зобов’язала міщан також брати участь в обороні мурів, а в разі більшої небезпеки – разом зі шляхтою захищати замок.
Численні негаразди не дозволяли місту піднестися. В 1508 році ротмістер Улука Муровець відбив напад великого загону татар.
У 1540 році Луцьк знову нищить пожежа, під час якої в замку згоріли всі старі акти і документи. З огляду на зубожіння міста король Сигізмунд Август у 1552 році грамотою звільнив луцьке населення майже від усіх податків.
У другій половині XVI століття Луцьк, завдяки спокійним часам, знову стає багатим. У місті процвітають торгівля та ремесла. Крім звичайних ремісників, тут були: золотильники, шаблярі, слюсарі, кушніри, мулярі. В Луцьку відбувались великі ярмарки, де торгували сукном, шкірою, золотарськими виробами і вином.
Населення міста складалося переважно з українців. Крім того, за литовських часів, в Луцьку мешкали також вірмени, литовці, євреї, караїми, татари і поляки. На острові мешкали тільки християни, а далі поблизу теперішнього собору населення було мішаним. На Вільці і в напрямку Жидичина жили євреї, на Омелянику – караїми.
Весь Луцьк, крім Яровиці, був обнесений валом і частоколом і мав кілька оборонних веж. Луцький замок був закладений Любартом усередині XIV століття. Будівництво тривало досить довго. Закінчували його Вітовт і Свидригайло. Замок поділявся на горішню і долішню частини. Основним був горішній замок, зовнішні мури якого збереглися дотепер.
Замок Любарта, побудований з цегли і каміння в готичному стилі на зразок замків хрестоносців, був за часів Любарта і кілька століть по тому найбільшим і одним з найсильніших замків Волині. Тоді весь замок оточували рови з водою, а до замку вів підйомний міст, що робили його неприступним. Проте часті облоги, пожежі і байдужість наступних, після Свидригайла, господарів призвели до того, що вже в XVI столітті замок був частково зруйнований. Цілковитої руїни він зазнав наприкінці XVIII століття, а всередині XIX російський уряд навіть думав його розібрати.
Мури горішнього замку мали 10,5 метрів заввишки і оточували подвір’я, яке було 230 метрів завдовжки і за формою нагадувало трикутник. По кутах стояли 3 вежі: вежа Любарта – головна в’їзна, друга від річки Стир – вежа Свидригайла, обидві вежі були 28 метрів заввишки, третя вежа – владича, найнижча сягала 13,5 метрів. Колись між вежами Любарта і Свидригайла стояла княжа палата. Князь Чарторийський на її місці побудував дім. Ближче до середини замку стояла українська кафедра Святого Івана Богослова, яку заклали в XII або XIII столітті. В XIV столітті Любарт звів на її місці нову муровану церкву – кафедру. Її частково знищила пожежа 1781 року, а остаточно розібрав російський уряд у 1840 році. Біля кафедри стояла палата луцьких владик. Від долішнього замку, або так званого пригородка, залишилися тільки рештки мурів. Мур цього замку в XVI столітті починався від вежі Свидригайла, оточував теперішню в’язницю, звідти йшов навколо костелу на захід, а далі, за дзвіницею католицької кафедри, повертав до горішнього замку і з’єднувався з вежею Любарта. Долішній замок мав 7 веж. Їх, як і більшість мурів пригородка, розібрали в першій половині XIX століття.