Луцький міський голова Богдан Шиба вчора, 31 березня звернувся до Кабінету міністрів України з пропозицією розглянути можливість направлення частини коштів Міжнародного валютного фонду, які надходять для стабілізації фінансової ситуації в Україні, до банків у вигляді цільового кредиту, який повністю був би спрямований на викуп облігацій позик під оптимальні для міських бюджетів відсотки. Про це повідомляють у Департаменті інформаційної політики Луцької міської ради.
«У цьому випадку вигоду дістануть усі задіяні в процесі сторони. Влада міста Луцька, як і інших міст, вирішить питання фінансового забезпечення реконструкції системи теплопостачання, громада отримає якісніші комунальні послуги, фінансово-кредитні установи – надійних позичальників і гарантовані доходи у вигляді відсотків, держава – реалізацію енергозберігаючих програм та зменшення субвенцій містам з держбюджету» - розповідає луцький міський голова Богдан Шиба.
Як кажуть у Луцькій міській раді, використання містами кредитних грошей – насправді прогресивніший сьогодні метод фінансування енергозберігаючих програм, аніж фінансова підтримка у вигляді субвенцій з держбюджету України. Адже кредити – це схема, цілком прозора для контролю за використанням та швидка у реалізації.
Натомість держсубвенції як правило надходять у другому півріччі, а то й у кінці року, що часто просто унеможливлює їх використання. Неосвоєні ж кошти, згідно з Бюджетним кодексом, мають бути повернені назад у кінці бюджетного року. Та й схема, коли субвенції надходять «на область», і вже тоді розподіляються між містами, часто просто не витримує критики.
«Фінансово-кредитні установи мають бути зацікавлені у пропонованій нами схемі ще й тому, що мова йде про спеціальну кредитну лінію для муніципальних займів саме на енергозберігаючі заходи, які самі по собі є швидкоокупними, адже дозволяють економити бюджетні кошти» - продовжує аргументацію своєї позиції Богдан Шиба.
«Інвестиції кредитних коштів у енергозберігаючі заходи вигідні для держави і міст ще й тому, що це створить своєрідні «полюси економічного зростання» у регіонах – дасть роботу будівельникам, збільшить податкові надходження, створить робочі місця, зніме соціальне напруження» - вважає луцький міський голова.
Обговорення цього питання Луцька влада ініціювала на круглому столі Асоціації міст України «Проблеми енергозбереження українських міст та шляхи їх вирішення в умовах фінансово-економічної кризи», що відбувся 26 березня у Києві. Учасники цього заходу одностайно підтримали ідею. Крім того, Богдан Шиба направив доповідну записку з обґрунтуванням вигод залучення коштів МВФ до схеми муніципальних займів у Кабінет міністрів України.
«У нас повністю розроблена програма модернізації системи теплопостачання, ми маємо досвід ефективного використання муніципальних позик. Ми маємо схвалення та підтримку колег із інших міст. Тобто у нас є міцна аргументація своєї пропозиції і ми сподіваємося на конструктивність та розуміння з боку українського уряду» - наголосив Богдан Шиба.
Довідка
На початку 2009 року Луцька міська рада затвердила План заходів з модернізації системи теплозабезпечення у місті Луцьку. Згідно з ним вже на першому етапі (2009-2011 роки) бюджетні заклади міста перестануть споживати природний газ, перейшовши на акумулююче електроопалення. Крім того внаслідок модернізації має відбутися скорочення споживання природного газу для потреб ЖКГ більш ніж на 50% з одночасним покращенням надійності та якості надання споживачам послуг тепло забезпечення. Також ДКП «Луцьктепло» - зможе самостійно виробляти електроенергію для власних потреб.
Науковим парком «Київська політехніка» для міста Луцька розробляється двоетапний підхід до вирішення питання еколого- та енергоефективного теплопостачання.
На реалізацію частини цих заходів у 2009 році луцькою владою запланована емісія облігацій муніципального займу на суму 50 мільйонів гривень під 18 % річних.