Небесні сподівання

luchesk.com.ua

Четвер
02 Жовнтя
Розмір шрифту
  • Збільшити розмір шрифту.
  • Розмір шрифта по замовчуванню
  • Зменшити розмір сайту

Небесні сподівання

Електронна адреса Друк PDF

Небесні сподіванняСпостерігаючи зоряне небо в серпні, майже завжди можна відмітити явище, зване “падаючою зіркою” або метеором. Створюється враження, що з неба “зірвалася” і впала одна із зірок, залишивши за собою слабкий слід.

Насправді “падаючі зірки” до справжніх зірок, далеких сонць, ніякого відношення не мають. Метеори виникають при вторгненні в земну атмосферу найдрібніших частинок космічної речовини масою в долі грама.

Міжпланетний простір заповнений безліччю ще дрібніших, ніж астероїди, метеорних тіл. Перетинаючи орбіту Землі, подібні тіла іноді стикаються з нашою планетою. Тоді ми можемо стати свідками падіння “небесного каменя” або метеорита. Врізавшись з величезною швидкістю в земну атмосферу, метеорне тіло випробовує сильний опір повітря. Перед ним утворюється згущування з розжареного і такого, що яскраво світиться повітря (так звана повітряна подушка). Метеорне тіло оплавляється, руйнується і лише при значній міцності не розпадається на безліч осколків. Політ його в атмосфері, званий болідом, супроводжується світловими і звуковими явищами. Сліпуче яскраве тіло, залишаючи за собою вогненний слід і хмари диму, з гуркотом мчить по небу. Ймовірно, саме боліди послужили причиною створення всіляких марновірних казок про драконів, що літали, і “зміях-гориничах”.

Метеорити, що впали на землю, представляють величезну цінність для науки. Поки це єдині небесні тіла, які вдається (як і місячний грунт) досліджувати безпосередньо в лабораторних умовах. На жаль, серед волинських долин ще нікому не вдалося знайти небесний подарунок.

Метеорні частинки взаємодіють із земною атмосферою подібно до метеоритів. Різниця тут тільки в масштабах явищ. Попереду метеорної частинки, що летить, утворюється “повітряна подушка” з сильно розжареного і стислого повітря, що значно перевершує за розмірами саме метеорне тіло. Її свічення ми і спостережуваний як “падаючу зірку”.

За частинкою, що летить, залишається світло, що світиться, з продуктів розпаду цього тіла. Метеори спалахують на висотах 80-120 км., де знаходиться верхня межа порівняно щільних шарів атмосфери. На відміну від метеоритів, метеорні тіла такі малі, що поверхні Землі не досягають, а повністю розпилюються в атмосфері. Встановлено, що безліч метеорних частинок утворюється при розпаді ядер комет. Так, наприклад, в 1846 р. комета, відкрита чеським астрономом Біелой, розділилася на дві частини, рухомі в просторі по паралельних орбітах. У одне з наступних повернень комети Біели до Сонця, в листопаді 1872 р., замість комети спостерігалася безліч метеорів, що утворили справжній “зоряний дощ”. Очевидно, рій найдрібніших метеорних тіл, який породив це красиве метеорне явище, був частинками кометного ядра, що остаточно розпалося.

З іншого боку, відомі метеорні потоки. Так називають скупчення метеорних тіл, Сонця, що звертаються навколо, по сильно витягнутих еліптичних орбітах. Обчислено, що орбіти багатьох метеорних потоків схожі з орбітами відомих комет. Отже, розпадаючись, комети залишають за собою “шлейф” з безлічі частинок, що тягнуться уздовж всієї її орбіти. Останні три роки радує земних спостерігачів “зоряний дощ” Леонід, метеорного потоку, максимум якого доводиться на 17 листопада.

Після остаточного розпаду комети речовина її ядра поступово розподіляється уздовж орбіти, утворюючи щось ніби велетенського “бублика”.

При зустрічі Землі з метеорним потоком на небі спостерігається більш менш інтенсивний “зоряний дощ”. Метеори здаються такими, що при цьому вилітають з однієї точки неба, званої радіантом. Насправді їх шляхи в атмосфері майже паралельні і вони здаються такими, що сходяться, як залізничні рейки, лише унаслідок явища перспективи.

Щодоби в земну атмосферу вторгаються десятки тисяч тонн твердої космічної речовини (метеоритів, метеорних тіл, космічного пилу). Загальна його кількість в Сонячній системі повинна бути тому дуже великим.

Впевненість багатьох людей, що зірка, яка стрімко падає з неба, може виконати бажання – марна. Але ніхто не відміняв закони психології: «Якщо чогось дуже бажати і прагнути – це неодмінно втілиться!»

     Ольга Шибка, вчитель-методист, астроном.

 

Коментарі (0)Add Comment

Написати коментар
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
меньшими | більшими

security code
Введіть літери, зображені вище


busy
Останнє оновлення ( Понеділок, 29 вересня 2008 16:02 )  

Оголошення

Продається при...
Нерухомість (03.09.2008)
Ящички со склада
Телекомунікації і засоби зв'язку (30.08.2008)
Китайський тел...
Телекомунікації і засоби зв'язку (04.08.2008)
Карта Волинської області:


Фоторепортаж

 

«Авто-Луцьк-2008»

 

Октоберфест 2008

У Мюнхені відкрився 175-й ювілейний фестиваль пива...

 

Дорогі друзі, програмісти Волині! Поздоровляємо вас з вашим професійним святом!

День програміста – неофіційне свято програмісті...

 

озеро Світязь

Закат  фото: Анатолія РЕВЕНКО та Віталія МАРИЩ...

 

Луцький замок. Фото (Lutsk castl. Photo)


Загрузка...