Якщо ви хочете, щоб ваші знайомі та друзі, колеги та партнери знайшли ваш номер телефону на нашому сайті, будь-ласка, заповніть нижче приведену форму. Ви можете додати у нашу базу будь-який свій номер телефону (мобільний, домашній, офісний).
Редакція сайту Лучеськ.com.ua не несе відповідальності за надану вами інформацію.
Дякуємо! Ваші дані будуть додані до телефонного довідника після перевірки модератором.
Обвал ціни на російську нафту: гірше найгірших прогнозів
Однак найбільш песимістичні прогнози виявилися далекі від дійсності, яка буквально «накрила» нафтовиків Росії: 5 грудня спотові котирування Urals впали в Роттердамі на 14,5%, склавши 35,6 доларів, а в порту Аугуста — і зовсім до 34,9 доларів (тобто, на 16,2%). За даними «Ведомостей», ціна нижче 35 доларів була зафіксована останній раз в липні 2004 року!
Більш за все вражає швидкість зниження ціни, яка не дає затриматися на черговому психологічний бар’єр. Так, у вересні буде подолана перший бар’єр — ціна опустилася нижче 100 доларів за барель, у жовтні планка впала нижче 60, грудень приніс відкат до 35 і нижче.
За прогнозами аналітика Адама Сімінскі (Deutsche Bank), в залежності від стану справ в Китаї, ціна на російську нафту може опуститися і нижче 30 доларів за барель, а аналітики Merrill Lynch прогнозують і потенційні 25. Втім, вони ж стверджують, що річна ціна вийде на півсотні. Поки ж, за повідомленнями Bloomberg, різниця в контрактних цінах поточного і наступного років вийшла на рівень 34%.
Виходячи з планованого бюджету-2009 «Роснафті» на базі ціни 50 доларів за барель, більш песимістичні «Газпрому» і «Лукойлу» на базі ціни 45 доларів за барель, прем’єр-міністр Володимир Путін визнав, що кожна вивезені з країни тонна нафти принесе 68 доларів збитку. При сьогоднішньому сценарії збиток складає 140 доларів з тонни, причому швидкість зміни ситуації до гіршого просто не залишає часу для маневру: навіть скорочення термінів розрахунку експортного мита до одного місяця не принесе помітного позитиву.
Експортне мито складає приблизно одну п’яту доходної частини бюджету. Скорочення експортного мита на 30% призведе до зниження доходів на 7–10%, що й відбудеться в січні. Відповідно до підрахунків експертів видання «Час новин», падіння ціни на барель нафти всього на 1 долар скорочує дохідну частину річного бюджету на 2,2 млрд.
Якщо середньорічна ціна вийде на рівень 30 доларів за барель, в бюджет країни не надійдуть заплановані 3,5 трлн руб. Для довідки: за станом на 01.12.08 резервний фонд складає 3,7 трлн руб.
C січня по жовтень 2008 року Росія скоротила експорт сирої нафти на 8%, що еквівалентно сумі понад 128 мільярдів доларів; експорт автомобільного бензину знизився на 43,8% (1,96 мільярда доларів), дизпалива — на 6,4 (26, 87 мільярда доларів). При цьому зросли поставки в країни СНД: автомобільного бензину — на 33,3%, дизпалива — удвічі.
У листопаді, за даними Центрального диспетчерського управління паливно-енергетичного комплексу, в порівнянні з відповідним періодом минулого року експорт нафти в країни далекого зарубіжжя впав на 16%.
17 грудня відбудеться саміт організації країн-експортерів нафти, на якому, за словами голови картелю Шакіба Хеліля, буде ухвалено рішення, яке стане «сюрпризом». Шакіб Хеліль підкреслив, що попередня домовленість вже досягнута.
У чому суть «сюрпризу»? Про суттєве скорочення видобутку можна було здогадатися і раніше, але, очевидно, є плани знизити видобуток до планки менше 2 млн барелів на добу. Прогноз попиту на нафту в 2009 році за даними Міжнародного енергетичного агентства на 05.12.08 знизився на 170 000 барелів на добу. Якщо ціна зафіксіруется нижче 60 доларів, ОПЕК скоротить видобуток.
Однак, у той час, як ОПЕК закликає до скорочення видобутку нафти, Росія планує її збільшувати: до 2030 року планується довести видобуток нафти до 530 мільйонів тонн, природного газу — до 706 мільярдів м3 (дані з посиланням на проект національної енергостратегії до 2030 року) .
За словами директора Інституту енергетичної стратегії Міненерго РФ Віталія Бушуева, саме цей проект буде спрямований на розгляд уряду і планується до розгляду в першому кварталі майбутнього року.