1999-й. У Москві відбувся вирішальний футбольний матч між збірними Росії та України за право виходу в плей-офф чемпіонату Європи з футболу. Завдяки фантастичному удару українця Андрія Шевченка на останніх хвилинах матчу метрів із тридцяти і невдалій грі голкіпера росіян Олександра Філімонова, Україна звела матч у нічию – 1:1 – і отримала право зіграти стикові поєдинки із Словенією.
У листопаді фортуна зіграла злий жарт уже з українським голкіпером Олександром Шовковським – він пропустив гол після удару словенця з центра поля і фактично похоронив нашу збірну на шляху до фіналу Чемпіонату Європи.
1192-й. Після шістнадцяти місяців боїв армія хрестоносців на чолі з Річардом Левове Серце, так і не завоювавши Єрусалим, залишила Палестину.
1807-й. За ініціативою уряду Генріха Фрідріха Карла фон Штейна в Прусії видано королівський едикт про відміну особистої залежності селян від поміщиків. Відміна кріпосного права була першою із серії ліберальних реформ, проведених Штейном і канцлером (з 1810 р.) Гарднбергом – самоуправління міст, відміна цехової системи в містах, право придбання феодальної землі селянами і міщанами та ін.
1874-й. За ініціативою генерального поштмейстера Північнонімецького союзу фон Штефана 21 держава підписала в Берні угоду про поштовий зв'язок і створення Міжнародного поштового союзу, що забезпечувало безперешкодне пересилання міжнародної кореспонденції.
1855-й. Американець Джошуа Стоддард отримав патент на сирену. Цей пристрій, що працював від струменя пари, за задумом автора, призначався для церков, але знайшов своє практичне застосування на суднах і в цирках.
1894-й. У Нью-Йорку на фотостудії Carbon відбулася демонстрація "чарівного ліхтаря", попередника кінопроектора. Принцип його дії полягав у проектуванні на білу стіну зображень, нанесених на скляну пластину. Такі пристрої були відомі і раніше, але цього дня демонструвалися не окремі слайди, а ціле шоу.
1915-й. Американець Джил Андерсон на змаганнях у Нью-Йорку встановив рекорд швидкості: керуючи автомобілем Stutz, на 360-мильній трасі він досягнув середньої швидкості 102.6 милі/год (близько 165 км/год), першим подолавши рубіж у 100 миль/год.
1975-й. Радянський фізик Андрій Дмитрович Сахаров, один із творців радянської водневої бомби, став лауреатом Нобелівської премії миру за його багаторічну боротьбу проти «зловживання влади і застосування сили, що принижують людську гідність в усіх її проявах». Радянські власті заборонили Сахарову прибути до Осло на вручення нагороди.
1989-й. На Центральному телебаченні СРСР відбувся перший сеанс оздоровлення вінницького лікаря-психотерапевта Анатолія Кашпіровського. З інтервалом у два тижні пройшли шість передач, під час яких мільйони наївних людей прислухалися до "установок" цілителя, настроювали свої "будильники", зарубцьовували шрами, "розсмоктували" пухлини і підставляли до екрану хворі частини свого тіла.
Підготувала Русана АРІСТОВА