На початку жовтня у Волинському обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні відбулася презентація діагностичного обладнання, яке дасть змогу забезпечити ранню діагностику та реабілітацію дітей із вадами слуху, завдяки чому вони зможуть вирости повноцінними громадянами.
Обладнання отримане в рамках благодійної акції Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» та компанії «Проктер енд Гембл Україна».
За словами головного лікаря Волинського обласного дитячого територіального відділення Григорія Ващиліна, в області 359 дітей із вадами слуху, 66 із них – не забезпечені слуховими апаратами і не можуть повноцінно існувати у суспільстві. Тому нове обладнання допоможе вчасно діагностувати ваду і розпочати реабілітацію.
Згідно зі статистичними даними, озвученими головним дитячим отоларингологом МОЗ України Анатолієм Косаковським, в Україні на 1000 новонароджених припадає 1 абсолютно нечуюча дитина, для 3-х – можливе корегування слуху. «Якщо своєчасно розпочати реабілітацію (до 3-6-місячного віку), то діти йдуть у школи, вузи і повністю інтегруються у суспільство, – стверджує Анатолій Косаковський. – Якщо реабілітація дитини розпочата після 8-місячного віку, то у неї страждає розвиток інтелекту». На жаль, в Україні майже не проводиться ехоскринінг новонароджених, завдяки якому можлива діагностика порушень слуху вже в перші дні після народження (в країнах Заходу ехоскринінгом охоплено 90-95% новонароджених). Загалом в Україні більше 500 тисяч дітей із вадами слуху, з них більше 10 тисяч мають незворотні вади слуху, а 8 тисяч уже потребують імплантатів. Вартість одного клохіарного імплантанта становить 170 тис. грн. Для забезпечення імплантатами всіх слбочуючих дітей необхідно 300 млн. грн. За словами пана Косаковського, такі кошти вже закріплено на законодавчому рівні. Проте, щороку кількість дітей із вадами слуху збільшується внаслідок дії антибіотиків (номіцин, гентаміцин та ін.), вірусних хвороб, хімічних препаратів тощо. Проте 50% – це генетичні зміни.
Уже сьогодні розроблено програму, яка передбачає встановлення апаратів для ехоскринінгу в кожному пологовому будинку, апаратів для ранньої діагностики вад слуху – в кожній районній лікарні України. Якщо програма стабільно втілюватиметься в життя, потреба у спецшколах для нечуючих дітей відпаде.
P.S.: Прилади для ранньої діагностики вад слуху вже встановлені у Волинському обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні, прийом лікаря-спеціаліста відбувається в будні дні з 8.00 до 16.00 год. за адресою: м. Луцьк, просп. Відродження, 30 (обласна дитяча лікарня). Відвідувачі повинні мати лист-направлення від дільничного лікаря. Остання субота кожного місяця – день відкритих дверей, коли можна потрапити на прийом без направлення.