Банки мають право забирати квартири та майно, яке перебуває у заставі, без рішення суду у випадку, якщо договір з банком було укладено після 14 січня 2009 року і в ньому є відповідна норма, - про це Міністр юстиції Микола Оніщук заявив, в ефірі 5 каналу.
Він зазначив, що після прийняття змін до закону про іпотеку 14 січня 2009 року банки отримали право "стягувати майно не звертаючись до суду".
"Договори, які були укладені до 14 січня 2009 року, нові положення закону про іпотеку не можуть бути застосовані до відносин і, оскільки... закон не має зворотної сили, якщо він погіршує, чи ускладнює, чи встановлює відповідальність для громадян", — сказав Оніщук.
"Жоден із тих, хто в силу обставин, є боржником по кредитному договору, по якому є застава майна, зокрема в іпотечних договорах, може скористатися судовим захистом, а банки в свою чергу не можуть забезпечити позасудове стягнення на майно", - наголосив він.
"Всі ті хто буде укладати кредитні угоди після 14 січня, мають бути дуже ретельними щодо умов іпотечного договору", — зазначив Міністр.
"Зокрема, якщо в цьому іпотечному договорі буде застереження, яке буде надавати право банку в позасудовому порядку стягувати майно, то ви маєте бути свідомі, що закон таку можливість банку, у випадку наявності такого застереження, надає", — сказав Оніщук.
Основною причиною вилучення застави в різних банках різні, але основна — прострочення платежів по кредиту. Як правило, банк починає процедуру стягнення застави при простроченні терміном у 90-120 днів.
Все зрозуміло: "Це означає, що якщо ми не будемо більш обачно і свідомо читати ті договори, які будуть пропонувати нам банки, останемося на вулиці".